STH-1000-D1 Controller
Rating: Bad Good
Your Review: Note: HTML is not translated!
STH-1000-D1 Controller
The STH-1000-D1 controller provides analog intensity control of 5V LED lighting for machine vision applications. The STH-1000-D1 provides single channel output, with current output selection and selectable mode: Constant & Strobe.
| Specification | |
| Hardware | Weight : 190g |
| Dimension : 95.8 x 40.5 x 62.9 (mm) | |
| Power | Controller Supply Voltage : 12V~24VDC |
| Output Current : Max 1A / channel | |
| Lighting Output : 5 VDC | |
| Function | No. of Channel : 1 |
| Intensity Control : VR Adjustable | |
| Intensity Range : 1 ~ 10 Step | |
| Selectable Mode : Constant & Strobe | |
| Current Output Selection : 100mA ~ 1000mA | |